Memurlara Haber

SON DAKİKAMaliye Bakanlığı 2 Bin Kamu Personeli Alım Sözlü Sınav

EYT'de Çözüm için Türkiye Modeli Geliyor

EYT'de Çözüm için Türkiye Modeli Geliyor

16 Eylül 2019 Pazartesi 15:33

EYT'de Çözüm için Türkiye Modeli Geliyor

EYT 'de komisyon bir Türkiye modeli arayışına girildi . Emeklilikte yaşa takılan vatandaları umutlandıran açıklama geçtiğimiz hafta geldi.

Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın EYT sorununun çözümü için bir komisyon kurulması talimatı verdiği bildirildi. EYT talimatı sonrası detaylar belli olmaya başlıyor.  EYT 'nin 20 yıl sonra ilk kez hükümet gündemine alındı.

Muhalefet partilerinin EYT hakkında geçtiğimiz yıl kanun tasarıları, araştırma önergeleri verdi. Ancak bu teklifler TBMM gündemine alınmadı. 

Bu Sistemle 456 BİN 547 KİŞİ EYT'DE EMEKLİ EDİLECEK! Maaşlar Yüzde 10 Eksik ödenecek! TIKLAYINIZ

Gönül Boran Özüpak,tan Cumhurbaşkanlığı EYT Komisyonu Açıklaması tıklayınız

PTT Taşeronları TİS Sona Erdi! Maaşlar 5400 TL Oldu işte maaşlar tıklayınız

Cumhurbaşkanı 'nın verdiği talimat sonrası Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin araştırmalara, incelemelere başladı.

ETSYDD 'den 5 kişilik heyet ile bir görüşme yapan Bilgin, çalışmaların uzun soluklu olacağını söyledi.  8 Eylül 1999 'dan önce SSK 'lı olan kadınlar 20, erkekler ise 25 yıl sigortalı olarak çalıştığında ve 5 bin orim gününü tamamladığında emekli olabiliyordu. Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında emekli oluyordu. Ancak 8 Eylül 'de yapılan düzenleme sonrası emeklilik yaşı erkeklerde 60, kadınlarda 58 olmuştu. 

Bu yasa nedeniyle, primi doldurmasına ramen yaş haddi nedeniyle emekli olamayan vatandaşlara Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı veriliyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili seçim öncesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT'lerin .SGK 'ya yük olacağını söylemişti. Ancak kurulacak yeni komisyon, bu vatandaşların sosyal güvenlik sistemine aşırı yük getirmeyecek şekilde mağduriyetleri gidermeye çalışacak.

Komisyon şimdi EYT düzenlemesi için formül arayışına girdi. Daha önce yapılan açıklamada EYT 'de Finlandiya modelinin örnek alınacağı bildirildi. Ancak komisyon, diğer ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerine de bakarak bir Türkiye Modeli oluşturacak.  Finlandiya modelinde, kanuni yaştan önce emekli olanların aylığında, erken emekli olunan her ay için emekli maaşında 0.4 'lük bir indirim yapılıyor ve emekli maaşı bu şekilde veriliyor.

  Finlandiya 'nın yanı sıra Polonya 'da da aynı şekilde bir model var.  Kurulan komisyon, dünyadaki bu yönde tüm modelleri inceleyecek ve ve bir Türkiye Modeli oluşturacak.

Memura Emekliye ve 4/D Taşeron Kamu işçisine Maaşına Yüzde 50 ZAM Sözü tıklayınız

Facebook'la Yorumla
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.