Memurlara Haber

SON DAKİKAMaliye Bakanlığı 2 Bin Kamu Personeli Alım Sözlü Sınav

Asgari Ücret Altında Maaş Alan taşeron ve işçiler için kanun teklifi TBMM'de

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, asgari ücret ve altında geliri olan ailelerin çocuklarının zorunlu eğitim süresi boyunca , kırtasiye malzemelerinin Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanmasına yönelik kanun teklifi verdi.

02 Ekim 2019 Çarşamba 17:24

Asgari Ücret Altında Maaş Alan taşeron ve işçiler için kanun teklifi TBMM'de

Asgari Ücret ve Altında Maaş Alanlar için Yeni Teklif TBMM'de Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, asgari ücret ve altında geliri olan ailelerin çocuklarının zorunlu eğitim süresi boyunca, kırtasiye malzemelerinin Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanmasına yönelik kanun teklifi verdi.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'un kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulduğu bildirildi. İYİ Parti TBMM sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda,

"Balıkesir Milletvekilimiz İsmail Ok, "Asgari ücret ve altında geliri olan ailelerin çocuklarının zorunlu eğitimleri süresince, kırtasiye malzemelerinin MEB bütçesinden karşılanması" hakkındaki kanun teklifini, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunmuştur." ifadelerine yer verildi. Kanun teklifine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok

şu ifadeleri kullandı:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasına göre bu yıl 18 milyonu aşkın öğrenci eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Bu veri aynı zamanda milyonlarca aile için yeni bir harcama kalemi demek. Parasız eğitimin sadece bir “yasa” olarak kaldığı AKP iktidarları döneminde yaşanan ekonomik krizle birlikte kırtasiye masrafları da velilerin sırtına yük haline gelmiştir. Bir öğrencinin neredeyse 650 TL’yi bulan kırtasiye masrafı göz önüne alındığında kanun teklifimizin bir an önce yasalaşmasının gerekliliği ortaya çıkacaktır.

Bu teklifin yasalaşması halinde asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca ailenin üzerinden yük kalkacak ve sosyal devletin gereklilikleri yönünde adımlar atılacaktır. Son dönemde kırtasiye malzemelerine zam üstüne zam yapılırken aileler çocuklarının ihtiyacı olan asgari malzemeleri, bile alamamaktadır. Unutulmaması gereken en önemli başlık çocuklarımızın ülkemizin geleceği olduklarıdır. Onların eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanmaları ise siyasilerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Kanun teklifimizin yasalaşması için her siyasi partinin bu görevi hatırlaması şarttı.

Facebook'la Yorumla
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.